poniedziałek, 23 stycznia 2012

Technika marszu.

Zaczynając pisać coś o technice marszu powinienem najpierw zacząć pisać o samym marszu, jego wpływowi na nasze samopoczucie i co chyba dla większego grona najważniejsze, na utratę zbędnych kalorii.


Zacznijmy od tego czym jest w ogóle ta dyscyplina. Nie oczekujcie ode mnie wykładu jaki można spotkać na setkach stron internetowych, mój blog ma różnić się właśnie od nich swoją prostotą i krótkimi opisami w miarę możliwości nie kopiowanymi z pozostałych stron opisujących zalety Nordic Walking. Napiszę krótko, to dyscyplina która pochodzi z Finlandii i została wymyślona przez lekarzy i naukowców Fińskich w celu zapewnienia treningu, który nie wymagał śniegu ani nart, a pozwalał na uprawianie tej dyscypliny w każdych warunkach i przez cały rok. 
Polega on na naturalnym marszu wzbogaconym odpychaniem się  od podłoża za pomocą kijków. Jak od początku nauczycie się maszerować prawidłowo, to wasz organizm poruszy aż 90% mięśni, a kijki odciążą wasze stawy, co będzie skutkowało większą ilością przebytych kilometrów podczas treningów, czy jak kto woli spacerów. 


 
Zaletą NW jest całkowity brak przeciwwskazań do takiego treningu, co powoduje, że uprawiają go osoby bardzo młode, jak i te w starszym wieku. Podczas marszu z kijkami nasz organizm jest lepiej dotleniony, organizm wydziela endorfiny, które są odpowiedzialne za dobre samopoczucie i humor, zwiększamy wydolność sercowo-oddechową, co zmniejsza ryzyko zawału ,wzmacniamy układ krążenia, rozluźniamy napięcie mięśniowe oraz co jest najważniejszą przyczyną do uprawiania NW dla osób z nadwagą-gubimy kalorie o wiele szybciej niż podczas jazdy na rowerze, czy biegania (osoby puszyste obciążają stawy a NW jest mniejszym obciążeniem dla więzadeł i stawów niż tradycyjny bieg ,gdyż kije przyjmują na siebie część ciężaru).
W przeciwieństwie do innych dyscyplin (np. trekkingu- gdzie kijki służą do podpierania), podczas uprawiania NW wykorzystujemy nasze kijki do dynamicznego odpychania się od podłoża. Musimy zwrócić szczególnie uwagę na asymetryczne ruchy rąk i nóg, wydłużony krok i pracę dłoni (chwytanie i puszczanie rączki kija).


To wszystko na co musimy zwrócić uwagę od samego początku. Pozwoliłem sobie zamieścić kilka filmików, które według mnie są warte obejrzenia . Dzięki tej technice marszu, całe ciało odczuwa korzyści, wynikające z pracy nóg, rąk, ramion i bioder, oraz aktywizujemy prawie wszystkie grupy mięśni : kark, klatkę piersiową, barki, ramiona, przedramiona, mięśnie grzbietu, biodra, uda, łydki, oraz zapewniają idealną postawę podczas chodzenia. 

Myślę, że tu mogę zakończyć post odnośnie techniki i zalet NW. Tych, którzy czują niedosyt wiedzy odsyłam do innych stron i filmów, ale musicie uważać, bo dużo jest beznadziejnych filmów promujących np. kijki trekkingowe do uprawiania NW, tak samo  można obejrzeć sporo filmów instruktażowych osób, które nie mają kompletnego pojęcia o tej dyscyplinie i pokazują na filmach techniki ,których nie powinno się nawet oglądać, nie mówiąc tu o naśladowaniu.

3 komentarze:

 1. Hej!
  Jak już raz pisałem ja dużo chodziłem tak ogólnie i jako turysta pieszy. W ZHP i w szkolnym kole turystycznym. Chodzić lubię do dziś. A w domu trudno mi usiedzieć.
  Oprócz zdrowia jak piszesz to chodzenie pomaga nam spojrzeć na świat i jego sprawy.
  Bo z za szyb auta świat jednak inaczej wygląda.
  Bardzo dobrze, że propagujesz ruch.
  Pozdrawiam Vojtek

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny opis :) uwielbiam spacerować ale może czas pomyśleć o NW :) Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odwiedzinki na moim blogu ;)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Doskonale dobrane filmiki i opis.Zachęcą każdego do spacerów.Juz jutro sprawdzę te techniki w [raktyce. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń